| Ytterligare en dag med dåliga förberedelser är genomförd. Det är lätt att halka in på såna tankebanor när man är förkyld och det återstår en knapp vecka till medeldistansfinalen. Men hur mycket försämras egentligen prestationen av ett sjukdomsuppehåll som det här? Tillåt mig spekulera i ämnet. Låt säga att jag springer en viss bana (t ex medeldistansfinalen på VM) på 32 minuter när jag är i toppform. Vad blir tiden om jag i stället är i "normal" form?
Svaret beror förstås på ett antal faktorer. Baserat på de erfarenheter jag har om min egen kropp skulle jag gissa på omkring 33 minuter. Min fysiska prestationsförmåga brukar inte variera så mycket under tävlingssäsongen. En lite sämre fysisk form visar sig mest som en känsla av att det går tungt, men särskilt mycket långsammare går det nog inte i praktiken.
Vi ändrar i stället på resonemanget. Om jag springer en bana på 32 minuter med ett lopp där den tekniska prestationen är "normal", vad blir då tiden för ett tekniskt topplopp? En uppskattning i japansk terräng är 29-30 minuter. Jag baserar detta utlåtande på det faktum att konsekvent riktiga väg- och stråkval kommer att belönas rikligt här.
Med andra ord: det teknisk/mentala förberedelserna är oerhört betydelsefulla. Och där hindrar inte en förkylning tankeverksamheten att gå på högvarv. Jag har med andra ord haft en riktigt bra dag med förberedelser!
Avslutningsvis några ord om vad som hänt vid sidan av kartstudier och mentala förberedelser. Jag har (som första bloggare i den svenska VM-truppen!) klippt ihop en liten film om valda delar av vad som hänt hittills. Du behöver Real Player för att spela upp den. Ladda hem den här nedan. På eftermiddagen blev det en liten promenad genom avlyst område (lugn, asfaltsvägen genom området är tillåten att färdas på). Därefter lite stretching och rörlighetsträning innan den värsta klibbigheten duschades bort.
Ladda hem filmen (4,8 MB, kräver Real Player)
Tillbaka
|